Nasza pracownia

  
Film do ściągnięcia

Pracownia ceramiczna działa w Ośrodku dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej ze Sprzężonymi Niepełnosprawnościami przy ul. Leonarda 12 od 1992 roku.

W zajęciach ceramicznych uczestniczą podopieczni o różnym stopniu sprawności i różnych możliwościach, w związku z tym tematy i forma pracy dostosowywane są do ich indywidualnych potrzeb.
Osoby najmniej sprawne wykonują proste ćwiczenia – odrywanie kawałków gliny, formowanie kuleczek, wałeczków, odciskanie pieczątek i faktur.
Przy pomocy terapeuty podopieczni umieszczają kawałki gliny w formach gipsowych, w których kształtowane są naczynia – misy, patery, donice.
Bardziej sprawni podopieczni sami wyklejają formy gliną, decydują o sposobie wykończenia i zdobienia prac. Czasem wykonują również proste zadania bez użycia form gipsowych, samodzielnie kształtują materiał.
Celem takich ćwiczeń jest usprawnianie rąk, poprawa koordynacji ruchowej, orientacji przestrzennej, oswajanie z różnymi fakturami, zapachem i strukturą gliny, a indywidualny charakter pracy to okazja dla podopiecznych do dzielenia się swoimi problemami i radościami.
Tematy zajęć są dostosowywane do zainteresowań podopiecznych, zmieniających się pór roku czy ważnych wydarzeń z życia ośrodka.
Wykonane podczas zajęć prace stanowią dekoracje i wyposażenie sal w ośrodku, czasem są prezentami dla bliskich, czasem pamiątkowymi podarunkami dla gości ośrodka.

Jeśli podobają Ci się nasze prace masz szansę nauczyć się jak pracować z osobą niepełnosprawną w pracowni ceramicznej. Prowadzimy szkolenia również z tego zakresu.

Piec w pracowni ceramicznej ma już ponad 20 lat i często się psuje! Zbieramy środki na zakup nowego, bardziej nowoczesnego pieca.

Dochód ze sprzedaży prac ceramicznych przeznaczymy na modernizację pracowni i nowy piec.